فیلتر شنی

فیلترشنی

خرید فیلترشنی , فروش فیلترشنی

فیلترشنی پر شده – دانه سلیس برای فیلترشنی 

فیلترشنی یا سند فیلتر (Sand filter) مخزن تحت فشار یا اتمسفریک است که از فولاد تقویت شده ، فایبر گلاس ضد uv و یا بتن تیپ 5 تشکیل شده و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای یا مربع میباشد.فیلترشنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در استخر ها، فیلترشنی تحت فشار است.

گروه صنایع شها در شهر های تهران , مشهد , تبریز , کرج , رشت , ساری , اصفهان , شیراز دارای نمایندگی میباشد .

فروش انواع فیلتر شنی , فیلترشنی , فیلترپرس

فلیتر ها filter زمانیکه درست طراحی گردند می‌توانند ذرات تا 10 میکرون را حذف فیلتر و در صورتی که به آب ورودی مواد منعقد کننده تزریق گردد حذف ذرات تا 2-1 میکرون نیز در فیلتر شنی امکان‌پذیر خواهد شد . بازده معمول این سیستم ها حذف 50 تا 60 درصد از مواد کلوئیدی با اندازه 15-10 میکرون است. کدورت آب ورودی به سیستم پیش تصفیه RO باید کمتر از 10NTU باشد. در کدورت بالای 10NTU دوره Backwash این سیستم ها برای بدست آوردن آب با کیفیت مناسب و قابل قبول بسیار کم خواهد بود.

 

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی :
برای محاسبه ظرفیت فیلترشنی بدین صورت عمل می نماییم : با در دست داشتن دبی آب ورودی جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون آب مورد نیاز مساحت فیلتر شنی را محاسبه می کنیم :
Q=AV
A(m2)= Q(lps)/V(lps/m2)
D(m)=1.13√A(m2)
با عدد قطر بدست آمده وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلتر شنی را انتخاب می کنیم.
سرعت فیلتراسیون مناسب از  4 تا  lps/m2 5.5 می‌باشد.

 

در زیر بر حسب نوع فیلترشنی ها را یه چهار دسته تقسیم بندی کرده ایم »

انواع فیلترشنی Sand Filter :

1.         فیلترهای شن و ماسه سریع (تحت فشار)

2.         فیلترهای شن و ماسه سریع (گرانشی)

3.         فیلترهای شن و ماسه بالا رونده

4.         فیلترهای شن و ماسه آرام

 

کاربردهای صنعتی فیلتر شنی :

  1. صنایع سنگین و نیمه سنگین تولید مواد شیمایی
  2. صنایع تولید و بهره برداری تلغیظ معدنی
  3. صنایع کاغذ سازی , خمیر کاغذ
  4. صنایع ترکیبی , تولید شوینده
  5. کارخانجات نساجی و رنگرزی
  6. کارخانجات شیشه , پلاستیک و لاستیک
  7. کارخانجات تولید نانو کربن , ریختگری
  8. صنایع هادی آب و فاضلاب

فیلترشنی به عنوان اولین صافی در مرحله های تصفیه و پیش تصفیه آب نقش بسزایی دارد و این دستگاه ( فیلترشنی با sand box ) یک مخزن استوانی ای میباشد که می تواند ذرات محلول و معلق در آب تا اندازه 40 میکرون را فیلتر کند .یکی از ایده ال ترین روش های موجود در فیلترشنی استفاده از فشار برای بالا بردن راندمان می باشد . رایج ترین فیلتر شنی های تحت فشار که در استخر های عمومی و خصوصی بکار میرود شامل فیلترشنی با الگوی فیزیکی دو سر عدسی با شکل بدنه استوانه ای میباشد . فیلترشنی ها در جنس ها و ابعاد و اشکال مختلف تولید میشوند .

 

 

دبی جریان بهینه در فیلترشنی تحت فشار (سرعت)
برای بیشتر شدن اثر فیلتراسیون ، مطمئن باید شد آب در دبی بهینه خود میباشد . مهم ترین یافته ها از تست ها نشان میدهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون آب و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر میگذارد .
سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر میکند. “سرعت بالا” به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد. مثلا سرعت  fps10 سرعت بالایی است. این مقدار حدودا  70gpm در لوله PVC 1 اینچی و 10gpm برای لوله PVC 2 اینچی مطلوب میباشد. برخی از کارشناسان آب و فاصلاب ادعا میکنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر. ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد. اگر شما در یک فیلتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر میرانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام گردد . سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9  2 gpm/ft میباشد.
اثرات منفی جریان با سرعت بالا :
1- سرعت جریان بالا باعث میشود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.

2- در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده بطور کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی پذیرد .

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهد گردید و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید سریعتر عوض شوند.
برای بهترین نتیجه، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این  امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.